Nie popełniaj tych błędów – jak zaplanować dzień ślubu i wesela?

O której godzinie para młoda powinna być gotowa do wyjścia? Na którą godzinę umówić makijaż i czesanie? Co jeszcze warto uwzględnić planując poranek przed ślubem? Poniżej wskazówki, które pomogą znaleźć odpowiedź na te pytania.

Czesanie, makijaż, ubieranie, sesja zdjęciowa, dojazd na ceremonię… jest wiele rzeczy, na które para młoda musi znaleźć czas w tym wyjątkowym dniu. Jak zaplanować poranek przed ślubem? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek. 


O której godzinie para młoda powinna być gotowa do wyjścia? 

Planowanie poranka zacznijcie od godziny ślubu - to najważniejszy moment, na który para młoda nie może się spóźnić. Sprawdźcie, ile czasu zajmie wam dojazd - jeśli będzie to ślub cywilny lub nieformalny i wasze przygotowania odbywają się już na miejscu, to nie potrzebujecie dużo czasu by przejść z pokoju na miejsce ceremonii. Zazwyczaj wystarczy wtedy, że zaplanujecie wyjście na 5 min. przed godziną ślubu. Jeśli “first look”, czyli pierwsze spotkanie pary, odbywa się przed samym ołtarzem, to pan młody musi być na miejscu pierwszy, a zatem wyjść na tyle wcześnie, żeby nie spotkać przypadkiem po drodze panny młodej. Warto poprosić świadków lub rodziców o pomoc w koordynowaniu tego momentu - dopiero kiedy pan młody będzie już czekał, świadek może dać pannie młodej sygnał do wyjścia. 

Jeśli musicie dojechać, np. do kościoła, to sprawdźcie z wyprzedzeniem trasę, zastanówcie się, jakie utrudnienia mogą wystąpić na drodze: remonty, korki, wydarzenia publiczne (np. maraton), itp. Doliczcie dodatkowy czas, na wypadek utrudnień. Przed ślubem kościelnym para młoda i świadkowie muszą spotkać się chwilę wcześniej z księdzem i dopełnić formalności - nie zapomnijcie ustalić konkretnej godziny i miejsca. 

Na którą godzinę umówić makijaż i czesanie?

Jeśli wiecie już, o której godzinie musicie wyjść na ceremonię, to ustalcie jeszcze, czy przed wyjściem chcecie poprosić rodziców o błogosławieństwo. Nie zapomnijcie uwzględnić dodatkowego zapasu czasu. Jeśli np. przyjęliście, że musicie wyjść na ceremonię o godz. 14.30, a wcześniej jeszcze zaplanowaliście błogosławieństwo, to całą resztę ustalcie tak, żeby wszystko skończyć godzinę wcześniej i mieć jeszcze chwilę spokoju. Zatem, w tym przypadku, stylistkę fryzur dla panny młodej możecie umówić na godz. 10.00 a wizażystkę na godz. 11.30. 

makijaż ślubny, malowanie panny młodej przed ślubem
Makijaż ślubny

Co jeszcze muszę uwzględnić planując poranek przed ślubem?

Ustalcie ile osób będzie brało udział w czesaniu u makijażu: mogą to być wasze mamy, ciocie, druhny. Przy większej ilości osób trzeba zacząć wcześniej. Nie zapomnijcie też o roli świadkowej - planując dzień, zwróćcie uwagę żeby godziny przygotowań waszych bliskich nie kolidowały np. z ubieraniem się panny młodej, czy first look’iem. 

Nie da się przygotować uniwersalnego scenariusza dnia ślubu i wesela, który będzie pasował dla każdej pary. Każde wesele jest inne i należy uwzględnić różnice, takie jak: godzina i miejsce ślubu, godzina rozpoczęcia i miejsce przyjęcia weselnego, ilość osób do makijażu i czesania, błogosławieństwo, sesja zdjęciowa, first look, miejsce składania życzeń i ilość gości weselnych, czy nawet odbiór kwiatów od florystki. Zdarza się też, że pary młode zapominają o posiłku - nie popełnijcie tego błędu! Przyjęcie weselne rozpoczyna się zazwyczaj późnym popołudniem, a pusty żołądek w połączeniu z dużymi emocjami, może zaburzyć radość i magię waszego wielkiego dnia. 

Nawet jeśli samodzielnie organizujecie ślub i wesele, to warto skorzystać z pomocy wedding plannerki, która przygotuje dla was spersonalizowany scenariusz dnia - dzięki temu będziecie mieć pewność, że ze wszystkim zdążycie.